Üye Ol Giriş Yap Sepet
 
                     
 
  
     
 
Sahte Kozmetik Ürünlerine Dikkat!
 

Sahte kozmetik ürünler,

toplum sağlığını tehdit ediyor. 

Sahte kozmetik ürünler ciltte tahriş, saç dökülmesi, kızarıklık, kaşıntı ve alerjik reaksiyonlara neden oluyor ve ciddi şekilde tüketici sağlığını tehdit ediyor.

ABD’de saç ve cilt bakımı sektörünün önde gelen markalarından DS Laboratories’in Türkiye  Distribütörü Yönetim Kurulu Başkanı  Engin Ulutan, içerdikleri ucuz katkı maddeleri ve kimyasallar nedeniyle toplum sağlığını tehdit eden sahte kozmetik ürünlere karşı tüketicilerin dikkat etmesi gereken noktaları açıkladı.

Tüketicilerin kolaylıkla ulaşabildikleri sahte ürünlerin, ambalajları, şişeleri ve kullanım kılavuzları ile birebir taklit edildiğini ve asıllarından ayrılmasının çok zor olduğunu belirten Ulutan, en büyük görevin tüketicilere düştüğünü ifade etti. Ulutan’a göre sahte kozmetik ürünler, içerdikleri yabancı etken ya da koruyucu maddeler nedeniyle saç dökülmeleri, ciltte tahriş, hassasiyet, kızarıklık, kaşıntı ve alerjik reaksiyonlara neden oluyor ve ciddi şekilde tüketici sağlığını tehdit ediyor. Tüketicilerin, perakende ya da e-ticaret yoluyla satın aldıkları tüm ürünlerin güvenilir olup olmadığını kontrol etmesi gerekiyor.

Ulutan, kullanılan tüm kozmetik ürünlerin ambalajlarının çöpe atılmadan önce bir daha kullanılmayacak duruma getirilmesinin de büyük önem taşığını ve sahte ürün kullanımını engelleyeceğini ifade ediyor.   

Sahte ürünler nasıl anlaşılır? 9 altın nokta…

  1. Ürünün satış fiyatına bakın. Ürünlerin satış fiyatına dikkat edilmelidir. Piyasa satış değerinin altında fiyatlarla satılan kozmetik ürünlerin sahte ve/veya izinsiz üretilmiş olma ihtimali oldukça yüksektir.
  2. Ürünle ilgili bilgileri teyit edin. Ürünün ambalajı üzerinde yer alan açıklamaların, içindekiler bilgisi ile şişesi ve ürün prospektüsünde yer alan bilgilerin ve içindekiler bölümünün uyumlu olduğu teyit edilmelidir. 
  3. Renkler canlı ve parlak mı? Ürün ambalajında kullanılan renklerin parlak ve canlı, yazıların ise okunaklı olduğundan emin olunmalıdır. 
  4. Ambalajları kontrol edin. Ürünün ambalajında kullanılan kağıdın kalın, kaliteli ve parlak (cilalı) olduğundan emin olunmalıdır. Ambalajın dokusunun görme engelliler için yapılan kabartmalar haricinde pürüzsüz olduğuna, ürünün üzerine yapıştırılan etiketlerin kutunun renginden başka bir renkte ve rahat okunabilecek büyüklükte olduğuna dikkat edilmelidir.  
  5. Ürünün Türkçe etiketinin bulunduğundan emin olun. Yurt dışından ithal edilmiş ve yabancı dilde kutusu olan ürünlerin üzerinde mutlaka Türkçe etiket bulunduğuna, bu etikette üretici ve/veya ithalatçı firmaların ticari unvanlarının, adres bilgilerinin, ürünün kullanım talimatının, saklama koşullarının, son kullanma tarihinin ve açıldıktan sonraki son kullanma tarihi bilgilerinin bulunduğu kontrol edilmelidir.  
  6. Barkod numarasının geçerliliğini kontrol edin. Ürün üzerinde bulunan barkod numarasının gepir.org.tr internet adresinden hangi firmaya ait göründüğü kontrol edilerek ithalatçı firma bilgisi ile uyuşup uyuşmadığına dikkat edilmelidir.  
  7. Satış sitesinin güvenlik ağı olmalı. İnternet yolu ile yapılan satın almalarda satış sitesinin güvenilir olduğundan emin olunmalıdır. Ürün satın alınırken üretici ve/veya ithalatçı firma bilgileri mevcut değil ise firma sahibi ile irtibata geçilerek bu bilgiler talep edilmelidir.  
  8. İthalatçı ile iletişime geçin. Ürünün ithalatçı firma harici bir perakende satış noktasından satın alınmak istemesi durumunda, ithalatçı firma ile irtibata geçilerek satış noktasına ürün verilip verilmediği teyit edilmelidir. 
  9. Fişi ve faturayı unutmayın. Ürünü satın alırken mutlaka fiş ve fatura talep edilmelidir. Satıcı firmanın fatura vermek istememesi durumunda düzenlenen fişin kozmetik ürün harici bir kategori ile sınıflandırılarak (Örneğin ilaç) düzenlenmediğine emin olunmalıdır.

Yazılı Basın'da çıkan haberimiz : 

Yayın Adı : 

ÇANAKKALE HEDEF

ADANA 5 OCAK 

GEBZE YENİGÜN

TÜNAYDIN 

ERZURUM MİLLETİN SESİ

GAZİANTEP OLUŞUM  

KARADENİZDE İLKHABER

KONYA TELGRAF

MERSİN İMECE 

FHM

KUZEY EKSPRES

TEKİRDAĞ AVRUPA YAKASI 

MARMARA BÖLGE


 
 
DS LABORATORIES NASDAQ BORSASINDA HALKA ARZ EDİLDİ.
 
Spectral.DNC-N Kutu Değişikliği
   
KAMUOYUNA ÖNEMLE DUYURULUR.
   
Saç bakımı ürünlerini seçerken dikkatli olun...
   
Spectral.DNC-N Ürün Kutu Değişikliği Duyurusu.
   
  Tüm Haberler
   
Ürünleri Hangi Eczanede Bulabilirim?
 
 
Profesyoneller için
Çevreye Duyarlılık
İş Olanakları
 
 
Etik Kuralları
Site Haritası
 
 
 
SSS
Yardım Konuları
Teslimat Koşulları
Banka Hesapları
Garanti ve İade
 
 
 
Aramak istediğiniz ürünün adını giriniz.
   
DS TURKEY © 2011 | GIZLILIK ILKESI| USA